Dienliliju raksturojums
Dienlilijas (Hemerocallis) raksturojums un audzēšanas padomi
Dienlilijas jau sen ir zināmas mūsu vecmāmiņām, taču selekcijas rezultātā mūsdienās pieejamās šķirnes ir ieguvušas īpašības, kas nebija raksturīgas savvaļas sugām. Tagad dienlilijas var lepoties ar lieliem, dažādiem formas un krāsas ziediem (līdz 20–30 cm diametrā), krunkainiem, zobainiem un viļņotiem ziedlapu malām, kā arī dažādiem rakstiem un toņiem. Ir pat šķirnes ar astoņām ziedlapiņām (parasti sešām), kā arī dubultiem un pusdubultiem ziediem. Dažām šķirnēm ir zeltaini vai dimanta līdzīgi mirdzumi ziedlapu malās. Dienliliju krāsu daudzveidība ir iespaidīga - tās sastopamas gandrīz visās varavīksnes krāsās, izņemot tīri zilo un sniega baltās ziedus, kurus audzētāji vēl nav spējuši izaudzēt.
Dienlilijas ir lieliski piemērotas Latvijas klimatam – tās panes salu un sniegu, un ziemā neprasa īpašu patvērumu. Tomēr jāatzīmē, ka ne visas šķirnes, kas ievestas no siltākām valstīm, labi pielāgojas Latvijas apstākļiem. Piemēram, daži hibrīdi, kas radīti ASV, var ziedēt citā krāsā, ar mazāku ziedu skaitu vai pat ar citu zieda formu mūsu platuma grādos.
Šie augi nav īpaši prasīgi attiecībā uz augsni, bet tie aug labāk un zied bagātīgāk saulainās vietās.
Lai gan katra dienlilija zieds zied tikai vienu dienu, uz viena zieda kāta var būt 10–50 pumpuri, un katrā krūmā var būt vairāki zieda kāti. Tādējādi ziedēšana pieaugušā krūmā var turpināties līdz 1–2 mēnešiem. Dažas šķirnes, piemēram, Shelton Hollyday, Alternative Universe un Song Writer, zied pat divas reizes gadā.
Dienlilijas ir ideālas mūsdienu aizņemtajiem dārzniekiem – tās ir vienas no mazāk prasīgajām dekoratīvajām perēnēm, kas labi pielāgojas dažādiem audzēšanas apstākļiem un klimatiem. Tās ir gandrīz brīvas no kaitēkļiem un slimībām un var augt vienā vietā 10 un vairāk gadus.
Ja vēlaties redzēt šo augu skaistumu, apmeklējiet dienliliju dārzu jūlijā un augustā – daudzi apmeklētāji ir pārsteigti par ziedu formu un krāsu daudzveidību.
Ieteikumi dienliliju audzēšanai:
Saulaina vieta – dienlilijas mīl sauli, tāpēc tās jāstāda saulainākajā iespējamajā vietā.
Labi drenēta augsne – augiem nepieciešama sausa vieta, lai izvairītos no sakņu puves.
Pareiza stādīšanas dziļums – stādiem nevajadzētu stādīt pārāk dziļi, bet aptuveni tajā pašā dziļumā, kādā tie iepriekš auga. Sakņu kaklam jābūt nedaudz virs zemes.
Pietiekami daudz vietas – dienlilijas aug blīvās krūmās, tāpēc jums jāatstāj pietiekami daudz vietas (ieteicamā distance starp augiem ir apmēram 50 cm).
Augsnes uzlabošana – lai gan dienlilijas nav prasīgas, ieteicams uzlabot nabadzīgas augsnes. Pavasarī ieteicams pievienot kompleksos minerālmēslus ar zemu slāpekļa saturu.
Jūs varat uzzināt vairāk par dienliliju audzēšanu un kopšanu grāmatā "Dienlilijas", ko 2009. gadā izdevusi Zvaigzne ABC, kā arī tematiskajā publikācijā "Dienziedes" no Lauku Avīze, ko sarakstījis selekcionārs Varis Baņģieris.